Acasă Japonia NATO îşi va deschide un birou de legătură la Tokyo

NATO îşi va deschide un birou de legătură la Tokyo

0
323

NATO îşi va deschide un birou de legătură la Tokyo în 2024, pe care îl va folosi ca hub pentru cooperarea cu Australia, Japonia, Noua Zeelandă şi Coreea de Sud, a relatat joi cotidianul japonez Nikkei, potrivit Reuters, potrivit Agerpres.ro.

În luna mai, ambasadorul Japoniei la Washington a afirmat că Alianţa Nord-Atlantică intenţiona să deschidă un birou la Tokyo, primul din Asia, pentru a facilita consultările regionale, însă preşedintele francez Emmanuel Macron a formulat obiecţii faţă de acest plan.

NATO îşi va deschide un birou de legătură la Tokyo

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Sapporo | Japonia ⓜ mapamond media

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura