Acasă Diplomatul Japonia pierde 1.600.000.000 de dolari pe zi pentru o greșeală banală din...

Japonia pierde 1.600.000.000 de dolari pe zi pentru o greșeală banală din anii ’50. Ce este „norul” invizibil care a îmbolnăvit jumătate de țară

0
21

Japonia pierde până la 1,6 miliarde de dolari pe zi în sezonul de vârf al alergiilor, iar cauza duce înapoi la o decizie luată după Al Doilea Război Mondial. Milioane de oameni sunt afectați în fiecare primăvară de polenul produs de pădurile plantate masiv în anii ’50 și ’60, când statul a vrut să refacă rapid zonele distruse. Azi, acei copaci ajunși la maturitate eliberează nori uriași de polen, iar Japonia încearcă să repare o problemă creată acum aproape 70 de ani.

Aproape jumătate din populația Japoniei suferă de alergii Japonia se confruntă în fiecare primăvară cu o problemă uriașă: milioane de oameni poartă măști, iau medicamente și evită să iasă afară din cauza alergiilor. În zilele cele mai grele, polenul se ridică din păduri ca un nor de fum. Doar că nu este fum, ci efectul unei decizii luate de statul japonez după Al Doilea Război Mondial, relatează BBC.

Citeşte întreaga ştire: Japonia pierde 1.600.000.000 de dolari pe zi pentru o greșeală banală din anii ’50. Ce este „norul” invizibil care a îmbolnăvit jumătate de țară

Lasă un răspuns

Descoperă mai multe la Sapporo | Japonia ⓜ mapamond media

Abonează-te acum ca să citești în continuare și să ai acces la întreaga arhivă.

Continuă lectura