
În doar câteva săptămâni de război cu Iranul, administrația Trump a golit depozitele Armatei. Astfel că, după Europa și Taiwan, vine și rândul Japoniei să fie amânată în privința livrărilor de rachete Tomahawk americane. SUA au avertizat Japonia cu privire la întârzieri serioase în livrarea a 400 de rachete de croazieră Tomahawk.
Motivul este deja bine-cunoscut: Pentagonul acordă prioritate reaprovizionării stocurilor de arme epuizate semnificativ în timpul campaniei militare împotriva Iranului.
Conform surselor publicației, secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, l-a informat pe omologul său japonez, Shinjiro Koizumi, despre întârziere în timpul unei conversații telefonice de la începutul acestei luni.
Experții în securitate spun că întârzierile vor crea dificultăți serioase pentru Japonia, care se pregătește să își actualizeze strategiile naționale de securitate și apărare în acest an.





























